Elektrické podlahové topení
Elektrické vytápění podlahy spočívá v použití speciálních kabelů elektrického rozvodu na ohřev místnosti. V současnosti je stále populárnější systém, kde jsou topné kabely přímo uloženy v takzvané rohoži, která se přímo klade pod podlahu. Tento systém se vyznačuje nízkými náklady na instalaci. Prakticky vše, co potřebujete, je termostat a kabelový rozvod pro dodávání tepla. Je vhodný zejména pro malé budovy, čili pro rodinné domy a menší komerční prostory. Využívání flexibilních elektrických rozvodů na vytápění podlahy dělá pokládku systému pod podlahou mnohem méně časově náročnou a jednodušší, než je montáž vodního potrubí. I při tomto systému však platí, že bez odborné pomoci se neobejdete. Nainstalovat elektrickou rohož sice není nic složitého, ale bez podpory a pomoci elektrikáře, který odborně připojí systém k elektrické rozvodné síti a čidla k termostatu, Vám vytápění podlahy nikdo nezkolauduje nikdo. Obecně platí, že montáž elektrického podlahového topení je levnější, než vodního, ale v dlouhodobém horizontu vzhledem k ceně elektřiny to nemusí být pravda.
Elektrické kabely vyžadují k instalaci nižší tloušťku topné vrstvy pod podlahou, jejich akumulace tepla je však menší. Znamená to, že podlaha vyhřátá pomocí elektřiny neudrží teplo tak dlouho jako podlahová konstrukce s teplovodním vytápěním.
Vytápěná podlaha je konstruována jako plovoucí betonová deska s topnými kabely, která je od podkladu oddělena vrstvou tepelné izolace. Při instalaci je třeba počítat s celkovou tloušťkou 10 až 15 cm. Na podlahy, při kterých se vyžaduje malá konstrukční výška, jsou vhodné elektrické rohože, které se ukládají na beton nebo starou podlahu a zvýší ji přibližně o 1,5 až 2 cm.
Výhody elektrického podlahového topení
1. Elektrické podlahové vytápění se dá snadno a velmi přesně regulovat, vyžaduje nižší investiční náklady než teplovodní systém a nepracuje s centrálním zdrojem tepla. Jelikož elektřina jako zdroj tepla je dražší než zemní plyn, provozní náklady stále překračují účty za plyn o 30 až 50%, takže k dosažení ideálního poměru cena / výkon je lepší instalovat ho na menší plochy, například do koupelny nebo na místa zastávek.
2. Rychleji vyhřeje místnost, ale nemá dlouhou setrvačnost.
3. Topné vodiče ve vrstvě tepelně vodivého materiálu (anhydrit, beton ...) se jednoduše instalují i do tvarově komplikovaných ploch.