Pokládka vinylové podlahy
Postup realizace lepené vinylové podlahy, včetně úpravy povrchu před pokládkou podlahy.
1. Opravení zničeného podkladu
Na prvních dvou obrázcích vidíte zničený a neupravený povrch podlahy. Bylo zde zapotřebí opravení statických trhlin, vyrovnání a spojení nerovnoměrných povrchů a zpěvnění rozdroleného povrchu podlahy.
Trhliny v podlahách (betonové desky nebo potěry) jsou zpravidla vystavovány různým mechanickým zatížením. Jedním z nejvhodnějších řešení pro silové vyplnění trhlin je použití materiálu na bázi epoxidové pryskyřice. Je naším praktický pomocníkem, pokud chceme jednoduše, čistě a rychle uzavřít trhliny a spáry v cementovém potěru nebo v betonové podlaze.
Zde jsme použili dvousložkovou epoxidovou penetraci na beton Sikafloor 161 se zásypovým křemičitým pískem, která slouží jako podkladová a vyrovnávací vrstva. Má vynikajicí přilnavost k povrchu, nízkou viskozitu a dobrou penetrační schopnost. Její další výhodou je krátká doba zaschnutí a lehká zpracovatelnost.
Postup:
Trhlina resp. spára se podél "otevře" pomocí úhlové brusky (min. cca. do 1/2 až 2/3 hloubky potěrové vrstvy). Pak se kolmo na trhlinu vytvoří příčné zářezy délky 10 cm ve vzdálenosti 30 cm od sebe.
Prach a nečistoty se odstraní a oblast se zářezy se důkladně vysaje průmyslovým vysavačem nebo podobným přístrojem.
Nejdříve se opatrně otevře 3. komora obalu ASODURu-K900 a vyberou se rukavice + svorky na sešití potěru. Následně se odstraní černý dělicí provazec v horní části směšovacího balení a obsah se rovnoměrně promíchává hnětením po dobu min. 3 minut. Balení se v průběhu míchání zahřívá.
Takto smíchaný materiál Uzin KR 516 se nalije do zářezů nejdříve tak, aby se vyplnily přibližně do poloviny. V případě potřeby k zalévání použít prodlužovací PE hadičku, která je součástí balení.
Do zářezů se následně vloží svorky, které se dodávají spolu s výrobkem.
Smícháním ASODUR-K900 s křemičitým pískem se vytvoří stěrková hmota, kterou se povrch trhliny a zářezů uzavře.
Vyplněné trhliny / zářezy se ještě v čerstvém stavu posypou křemičitým pískem (zrnitost 0,2 až 0,7 mm).
Po vytvrzení se přebytečné množství křemičitého písku zamete.
3. Vyrovnání povrchu
Dále jsme na podlahu vylili jemnou cementovou samonivelační stěrkovou hmotu do 10 mm značky CODEX FM 10, která je vhodná pro vyrovnání, zpevnění, nivelování a vyhlazení podkladů pro pokládku vinylové podlahy. Samonivelační stěrka Codex FM 10 je pochozí již po 2 hodinách. Použití této samonivelační stěrky Vám dovolí pokládat vinylovou podlahu již po 24 hodinách. Samonivelční stěrka Codex FM 10 patří do vyšší pevnostní třídy a to k C25. Tato samonivelační hmota je vhodná do vysoce zátěžovaných prostorů. Její hlavní výhodou je její cementová báze.
Jedná se o zušlechtěnou suchou maltu se speciálně prosevaným jemným zrnem. Po rozmícháním se správným poměrem vody vznikne rychle tvrdnoucí tekutá hmota, která se velmi dobře rozlevá. Má vysokou vydatnost a malý pnutí při tuhnutí. Její předností je rychlé zasychání. Dokonale vyplní nerovnosti povrchu.
Mezi hlavní výhody nivelizace patří:
- vázání jemných povrchových nečistot
- zpevnění podkladu
- rovnoměrné násáknutí
- zlepšení přilnavosti dalších vrstev
- zabránění rychlému vsakování záměsové vody do podkladu
- zjednodušení nanášení lepidel
- snížení průniku stoupajících vzduchových bublin z podkladu
- ochrana podkladu (anhydritový nebo magnesiový) před vlhkostí z tmelů nebo lepidel
Připrava samonivelační hmoty a její vylití
Všechny svislé konstrukce třeba oblepit obvodovou dilatační páskou. Nivelační hmotu nasypeme z pytle do čisté nádoby s připraveným předepsaným množstvím vody. Na zamíchání třeba použít nízkootáčkové míchadlo. Doba míchání je přibližně 3 až 5 minut. Směs se míchá, dokud nebude homogenní a bez hrudek. Připravený nivelizační materiál se nalije na podklad a roztáhne se rovnoměrně stěrkou s ozubenou vložkou. Nivelizační vrstvu je třeba hned po roztažení odvzdušnit ježovitým nivelačním válečkem. Abychom se mohli po místnosti, kde samonivelační hmotu vyléváme chodit, použili jsme speciální obuv s hroty, kterou si v Naší půjčovně můžete zapůjčit. Hotová nivelizační vrstva je připravena pro kladení vrchní vrstvy podlahy přibližně po 24 až 36 hodinách v závislosti na typu samonivelačních směsí a tloušťky vrstvy. Poté je třeba ji zbrousit, aby se odstranil šlem, nečistoty, a aby byl povrch důkladně rovný pro následné položení vinylové podlahy.
3. Pokládka vinylové lepené podlahy - postup
1. Příprava lamel vinylové podlahy
Před položením vinylové lepené podlahy je zapotřebí změřit šířku a délku místnosti. Na základě těchto rozměrů si pak snadno spočítáte, kolik budete potřebovat lamel. Raději počítejte s rezervou. Řada lamel by neměla mít menší než poloviční šířku. Délka každé lamely by měla být alespoň 30 cm. Lamely si můžete nařezat pomocí malé okružní pily.
2. Samotná pokládka vinylové podlahy
S pokládkou vinylové podlahy začínejte od stěny s oknem. Při dopadu světla tak nebude vidět jednotlivé hrany. Lamely odebírejte střídavě z různých balíků. Důležité je zachování dilatačních spár u stěn, zárubní a v okolí trubek topení. Při volbě šířky se řiďte doporučením výrobce. Vinylové lamely se lepí pomocí lepidla. V ukázce jsme zvolili disperzní lepidlo pro lepení PVC Uzin KE 66, které doporučujeme z důvodu velmi nízké spotřebě, krátké době odvětrávání. Jedná se o vysoce pevné lepidlo ve střihu pro PVC a pryžové podlahoviny s tvrdým hřebínkem pro zdravé klima prostředí. Po pokládce lamel je třeba je ihned zaválcovat. Nabízíme Vám k zapůjčení v naší půjčovně 50Kg přítlačný válec, který vřele doporučujeme.
3. Připravte si díry pro potrubí
Pokud narazíte na místo s trubkou od radiátoru, vyznačte si na lamelu, kudy bude tato trubka procházet. Při zakreslování připočítejte také dilatační spáru. Na vyznačeném místě či místech si například pomocí sukovníku vyvrtejte otvory. Díl položte výřezem k trubkám, z druhé strany mezi zeď a trubky pak stačí přiložit odřezek. Lamely si seřízněte také podle zárubní, prahu, rovněž s ohledem na dilatační spáry.
4. Montáž podlahových soklových lišt
Okraje podlah olemujte pomocí soklových podlahových lišt.. V ukázce jsme použilli soklovou podlahovou lištu PREMIUM CEZAR s elastickou gumou ve spodní části lišty, kterou doporučujeme použít k vinylovým podlahám. Podlahové lišty máme skladem ve větších zásobách, vzorníky je možné zapůjčit domů.. Na vnější i vnitřní rohy je vhodné použít plastové rohy nebo koncové kusy. K zakrytí radiátorových trubek si můžete pořídit rozety. V lištách můžete mít také uschovány elektrické kabely. Po odstranění dilatační pásky do nich vyvrtáte úchyty na stěnu v rozestupu 25 - 50 cm kousek nad podlahou. Úchyt si můžete cvičně nasadit na lištu, nachystáte si tak přesnou potřebnou výšku. Soklové podlahové lišty si můžete řezat pomocí malé okružní pily. Nasaďte jako první vnitřní roh na lištu a tu si připevněte na lištový úchyt. Pak nasaďte druhou lištu na lištový úchyt, aby se jedním koncem dotkla vnitřního rohu. Tento druhý konec můžete uzavřít koncovým kusem.
Celý postup pokládky vám zabere několik hodin. Pokud máte členitější podlahu s mnoha zákoutími, kde musíte jednotlivé lamely vyřezávat, počítejte s větším zdržením.