Lití anhydritové podlahy RD
Postup realizace krok za krokem při lití anhydritové podlahy.
1. Příprava podkladové konstrukce pro lití anhydritové podlahy:
Pro lití anhydritové podlahy se nastaví pomocí laseru výška trojnožek, do úrovně kterých se bude potěr lít. Trojnožky se umístí v rozestupech 2 m. Výška, do které se potěr leje, se zvolí podle vlastností litého potěru, při plovoucích potěrů podle tloušťky a stlačitelnosti izolační vrstvy pod litou podlahou a zároveň dle požadavku na celkovou únosnost (zatížení) podlahové konstrukce. V ukázce jsme zvolili anhydrit s tloušťkou 5cm.
Na podklad s rozvody trubek jsme položili tepelnou izolační vrstvu. Zvolili jsme podlahový polystyrén EPS 100. Po obvodu jsme na zdivo upevnili dilatační pás s folií 5-80mm 50m, která má schopnost snížit negativní vlivy tepelné roztažnosti stavebních materiálů. Doporučujeme jí z důvodu vynikajících vlastností. Její speciální konstrukce pásu zabraňuje protečení cementové vody z betonu do obvodového zdiva nebo volných ploch. Vyniká tepelně izolačními vlastnostmi, ohebností a trvalou pružností. Dále snižuje přenos hluku z podlah do obvodových zdí. Snadno se s ní pracuje a dělí se. Je nenasákavá a chemicky odolná. Poté jsme tepelnou izolaci překryli separační vrstvou, v našem případě jsme použili reflexní folii Den Braven ALPET 90N, kterou Vám doporučujeme pro své velké klady. Zabraňuje totiž pronikání par, které se vytvořily činností v domě do tepelné izolace. Dále zadržuje teplo v interiérech a zabraňuje kondenzaci vody v izolačních vrstvách. Navíc svojí metalizovanou hliníkovou reflexní vrstvou odráží část sálavého tepla do vnitřního prostoru objektu (oproti fólii bez hliníkové vrstvy až trojnásobně). Tato speciální folie také zabrání protečení litého anhydritu do tepelné izolace, což se nikdy nesmí stát. Reflexní follii jsme slepili pomocí lepící pásky Den Braven Red Line, což je univerzální lepící páska 50 mm x 50 m, která je pevná, vodovzorná. Nosičem je laminovaný polyetylén na bavlněné textilní mřížce s nánosem vysoce lepivého kaučukového filmu.
2. Doprava anhydritové směsi na stavbu
Lité anhydritové směsi se dopraví na stavbu z betonárky v čerstvém stavu v autodomíchávači o objemu 8 m3. Nejsou náročné na místo a nevyžadují připojení na vodu a elektřinu. Směs se dopraví na místo uložení mobilními pístovými čerpadly přes násypku autodomíchávače gumovými hadicemi s průměrem 50 mm. Maximální dopravní vzdálenost je 150 m vodorovně nebo 30 m svisle. Anhydritový potěr je čerpatelný šnekovými čerpadly. Nabízíme Vám možnost si u nás dieselové čerpadlo pronajmout.
3. Lití anhydritové podlahy
Litý anhydritový potěr jsme kladli rovnoměrným postupným naléváním kývavým pohybem z hadice na nenasákavý podklad v našem případě na separační vrstvu reflexní folii a to do výšky vyznačené trojnožky. Směs se lije vždy tak, aby se zabránilo jejímu vniknutí pod separační vrstvu. Teplota vnějšího prostředí i prostředí stavby při kladení a tři dny po uložení potěru musí být mezi 5 až 25 ° C, což jsme splnili.
4. Zarovnávání anhydritové podahy
Nalitý anhydritový potěr jsme zpracovali nivelačními hrazdami, takzvaným vlněním. Vlněním čerstvě nalitého potěru se usnadní rozlití a zatečení čerstvé směsi litého anhydritového potěru do všech míst a dutin, například do rohů místnosti, pod podlahové vytápění apod., A zároveň se usnadní odvzdušnění směsi v celé tloušťce. Plocha se rozvlní nejdříve v jednom směru. Při "prvním vlnění" je třeba vyvinout větší sílu a tyč ponořovat do celé tloušťky uložené vrstvy potěru - až na podklad. Následně se plocha rozvlní ve druhém směru, kolmo na první. Hrazda se noří přibližně do poloviny tloušťky uložené vrstvy. Vlnění se musí provést bezprostředně po nalití potěru, pokud je směs zpracovatelná.
5. Ošetření povrchu anhydritové podlahy
Ihned po znivelizovaní se povrch anhydritové podlahy ošetří ochranným postřikem (průměrně 0,1 l / m2). Dávkování nebo vynechání závisí na podmínkách na místě ukládání a od rychlosti vysychání potěru. Litá podlaha je pochůzná po 24 až 48 hodinách po ukončení lití potěru, částečně zatížitelná přibližně po třech dnech (při teplotě vzduchu 15 až 20 ° C).
6. Broušení anhydritové podlahy
Posledním finalním krokem je broušení anhydritové podlahy. Anhydritová podlaha se musí zbavit takzvané vrchní vrstvy šlemu. Poté zůstane hladká podlaha připomínající sádru. Je to důležitý a nezbytný krok pro pokládku finální krytiny jako jsou například tenkovrstvé materiály, které se lepí přímo na podklad. Stržení šlemu bruskou jsme provedli až po úplném vyschnutí anhydritové podlahy. Doba schnutí hodně závisí na klimatických podmínkách a na prostředí, ve kterém je anhydritová podlaha zhotovena. Anhydritová podlaha se brousí daleko snadněji než beton. Nejlepší volbou je použít kamenný nebo plechový kotouč.